Davranış Odaklı Güvenlik Yönetim Süreci

Stokta Var: 288
Array
Taban fiyat588,00 TL
İndirimli satış fiyatı
Satış fiyatı 294,00 TL
İndirim50%İndirim

YAZAR

Tevfik Fikret Özyurt
978-625-6550-45-2
Üretici:

YazdırE-posta

Bir olayın tekrarlanmasını önlemenin en iyi yolu, iş yerinizin genel güvenliğini inceleyen davranış odaklı güvenlikten faydalanmaktır. Amacı, çalışanların günlük davranışlarına dikkat çekmektir. Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi, güvenli olmayan davranışların temel nedenlerini ve bunları iyileştirmenin en iyi yolunu belirlemek için çalışır. Davranış temelli güvenlik, çalışanların çoğunlukla mükemmel olmayan koşullarda çalıştıklarını ve güvenli bir şekilde çalışmak ile güvenli olmayan kısa yolları kullanmak arasında seçim yapmak zorunda kalacaklarını kabul eder. Bununla mücadele etmek için Davranış Odaklı Güvenlik işyerindeki üç ana değişken arasındaki etkileşimi inceler: kişi, çalışma ortamı ve davranış.

"Kişi" çalışanların genel deneyimini ve fiziksel yeteneklerini temsil eder. "Çalışma ortamı" kontroller, işyeri ve genel şirket kültürüdür. "Davranış", çalışanların işyeriyle nasıl etkileşimde bulundukları ve görevlerini yerine getirirken nasıl davrandıklarıdır.

Bu unsurlardan biri göz ardı edildiğinde veya ihmal edildiğinde kaza ve yaralanmaların meydana gelme olasılığı daha yüksektir.

Davranış temelli güvenlik şirketin tüm düzeylerini kapsadığından, güvenliğin sorumluluğunu yalnızca bir kişiye veya ekibe değil herkese yükler. Daha güvenli bir iş yeri yaratmak için birlikte çalışan herkes, güvenlik politikalarının bir işbirliği gibi görünmesini sağlar ve bu da çalışanların bu politikaları takip etme olasılığını artırır. Aynı zamanda güvenli davranışlara odaklanan bir kültür yaratır. Davranış Odaklı Güvenlik programı uygulandığında, yeni işe alınanlar güvenliği daha sonra öğrenmeleri gereken bir şey olarak değil, eğitimlerinin ve ilk izlenimlerinin bir parçası olarak görürler.

Bu kitap, Ülkenin endüstriyel üretim, işleme tesislerinde ve her türlü fiziki faaliyet içeren çalışma ortamlarında çalışanların refahından sorumlu olan her yönetici, müdür, gözetmen ve güvenlik uzmanı için temel bir çalışma referansı kitabıdır. Değerlere Dayalı Güvenlik Süreci, güvenlik performansını önemli ölçüde iyileştirmenize ve iş başında meydana gelebilecek kaza ve yaralanmaları önlemenize olanak tanıyacaktır.


Kitap Adı: Davranış Odaklı Güvenlik Yönetim Süreci

Yazar Adı: Tevfik Fikret Özyurt

Yayınevi: 40 Kitap

İlk Baskı: 2024

ISBN: 978-625-6550-45-2

Sayfa Sayısı: 473

İç Kağıt: 2. Hamur

Yorumlar

Bu ürün için henüz yorum yapılmamış.
© 2024 40 Kitap Yayınları. Tüm Hakları Saklıdır.
OK