KATILIMCI YAYINCILIK PROGRAMI

Yayında ve Yayımda Israr!
Image

40 KİTAP YAYINEVİ
- Kurumsal Yapısı -

 1. Logosundan başlayarak eksiksiz bir biçimde tüm kurumsal kimliği tasarlanmış bir yayınevidir.
 2. Matbuu kimliğinin dışında, iç-dış yönetim yönergeleri, personel eğitim kılavuzları, uyum kılavuzları, yayıncılık anlayışı, sürdürülebilirlik, etik ilkeleri ve uyum politikaları, yayın politikası gibi birçok kurumsal rehberi yazılmış ve uygulanmış bir yayınevidir.
 3. Kurumsal website (www.40kitap.com) adresi sahibidir. Kurulduğu günden bu yana resmi website adresi değişime uğramadan aktif olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Website adresi aynı zamanda dijital kitap satış platformudur.
 4. Editör, redaktör, dizgici, grafik tasarımcı, kapak tasarımcısı, kapak editörü, sanat yönetmeni, yayın yönetmeni, yayın koordinatörü alanlarında çalışan kadrolarını sıfırdan kendisi, kurumsal kimliğine bağlı olarak özenle yetiştirmiştir.
 5. 200’ün üzerinde yayın çıkarmış ve çıkarmaya devam etmektedir.
 6. Marka sadece Türkiye’de değil Avrupa ülkelerinde de tanınır durumdadır.
 7. Kapak tasarımları ve dizgileri ile Türkiye’deki tüm yayınevlerinden daha öznel bir çizgi yakalamış Türkiye’nin toplumsal belleğine hitap edecek çalışmalara öncelik vermiştir.
 8. Bünyesinde kendine katkı sunan ve danışmanlık veren 3 Etnolog (KültürBilimci), 1 Antropolog (Kültür ve İnsan Bilimci), 1 Siyaset Bilimci, 1 Ressam barındırmaktadır.
 9. Idefix, D&R, BKM, Kitap Sepeti, Kitap Yurdu, Hepsiburada, Trend Kitabevi, Halk kitabevi, Babil Kitap vb. tüm dağıtımcı firmalarla aktif anlaşmalıdır.

Daha detaylı bilgi için: www.40kitap.com adresine bakabilirsiniz.

PROGRAM HAKKINDA

Merhabalar, nasılsınız? Her geçen gün büyüyen 40 Kitap Yayınevi’nin ortağı olmak ister misiniz? 40 Kitap Yayınevi olarak yeni nesil yayıncılık anlayışımızla 5 yıldır yayın ve yayım faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz ancak ülkemiz ekonomik koşullarından dolayı yazar ve yazar adaylarımızın da etkilendiğini düşünerek hem istihdam yaratmak hem de ekonomik koşullar sebebiyle eserini bastıramayan yeni kalemlerin önünü açabilmek için “Yayında ve Yayımda Israr” başlığı adı altında kolektif bir çözüm üretebilmek ve Türkiyeli yayınevi olarak genç kalemleri desteklemeye devam etmek için kolları sıvadık.

Yazarlık soyut ve düşsel dünyalara yapılan yolculuktur. Bir yazarın, yazın üretiminde kaygısını sanatsal yaratımına vermesi gereklidir. Yazarlarımızın maddi zorlukların gölgesi altında yaşam mücadelesi verirken zorlanmadan üretkenliklerine en sağlıklı şekilde devam etmelerini istiyoruz.

“Yayında ve Yayımda Israr” ilkemiz ile temsil gücümüzü artırmak ve etki alanımızı genişletebilmek için siz değerli yazarları, 40 Kitap Yayınevi Genel Yayın Kuruluna, katılımcı yayıncılık programımız kapsamında paydaşları olarak davet ediyoruz.

40 Kitap Yayınevi’nin ortağı olarak; ülkemiz yayın ve yayım sektöründe etkin rol almak istiyorsanız şu an doğru yerdesiniz. Özellikle 2023 yılı itibariyle ekonomik zorluklar birçok yayınevinin ücretli yayıncılık yapmaya zorlamıştır. Bu durum önümüzdeki 5 yıl içerisinde de (resmi verilere dayanılarak) değişmeyecektir. 40 Kitap Yayınevi sadece basılı değil aynı zamanda dijital (e-kitap) hizmeti verebilen genç bir kuruluştur. Etki alanı içerisinde yaptığı anlaşmalar ile; 1 sürdürülebilir marka ve reklam ajansı, 1 prodüksiyon şirketi, 1 yeni nesil matbaa olmak üzere 3 farklı hizmet alanında yazar ve eserlerini destekleyici hizmetler sunabilir durumda olan 40 Kitap Yayınevi yazar ve eserlere özgü website ve sosyal medya çalışmalarından, promosyon ürünlerin üretimine, tanıtım ve reklam filmi çekimlerinden röportaj vb. içerikleri oluşturabilecek kapasiteye 5 yıl gibi kısa bir sürede erişmiştir.

Size sunduğumuz bu teklif, “Yayında ve Yayımda Israr” ilkesinden yola çıkarak sürdürülebilirlik çalışmalarımızın bir ürünü olduğu gibi ülkemizde gün geçtikçe hazin bir biçimde gerileyen yayın sektörünün mevcut durumuna da bir tepkidir. Dışarıya açılarak paydaşlarımızla büyümek, 40 Kitap Yayınevi’ni dayanışma ile büyüterek, etki alanının genişlemesi ile birlikte Türkiyeli kalemleri desteklemeyi ve bu kalemlerin önünü açmaya devam edebilmesini sağlayacaktır.

TEKLİFİMİZ

Bir yazar olarak aynı zamanda 40 Kitap Yayınevi’nin “Temsilci Koordinatör” ünvanı ile ortağı olacaksınız.

40 Kitap Yayınevi ücretli yayıncılık ve yayımcılık yaptığı için sizin kanalınızla yayınevine gelen her yazarın ödediği ücretin ve basım sonrası dağıtıma verilen eserinin ana gelirleri tarafınıza ait olacaktır.

Örnek Hesaplama:
“1000 adetin altında yapılan baskılar dijital baskı kapsamına girmektedir. Bu kapsamda birim maliyeti yüksektir ancak total maliyet düşüktür. 1000 adet ve üzeri baskılarda ise total maliyet başta yüksek görünse de birim maliyet düşüktür. Yani matbaanın altın kuralı baskı adeti ne kadar yüksek olursa birim maliyeti o ölçüde düşer ve okurlar, yayınları daha uygun fiyatlardan satın alırlar ancak ülkemizde özellikle son 3 yıldır devasa bir yazın havuzu oluşmaktadır. Bu havuz, rekabetçi bir piyasanın doğmasına sebep olduğu gibi bir eserin okurlar tarafından bilinirliğinin ve tercih edilebilirliğinin önünde engel teşkil etmektedir.”

Sizin bağlantınızla Mart ayı içerisinde 5 yeni yazar, 40 Kitap Yayınevi ailesine katılmıştır. 0-144 sayfa aralığında 300 adetlik baskı paketimizin (basım-yayım-dağıtım-tanıtım) ücreti 8.000 TL. (Bu ücret örneği 0-144 sayfa, siyah-beyaz baskı ve 13,5x21,0 cm - 13,5 x 19,5 cm standart roman, şiir vb. tür ebatları için geçerlidir. Ebat ve sayfa sayısına bağlı olarak ücretlendirme değişmektedir.)

Dolayısıyla ortağımız olarak siz, 5*8.000 TL = 40.000 TL (KDV hariç) ciro yapmış oluyorsunuz. Bugün dijital baskı maliyeti (fiyatlar matbaa ve kağıt şirketlerine bağlı olarak senede 2-3 kere değişebilmektedir, bu örnekte güncel fiyatlar verilmiştir.) iç baskıda sayfa başına 0,110 TL, kapak baskısında ise 6 TL’dir (Detaylı tablo son sayfada verilecektir).

144 Sayfa * 0,110 TL = 15,84 TL
300 Adet * 15,84 = 4.752 TL
300 Adet * 6 TL (Kapak) = 1.800 TL
—300 Adetlik Baskı Hizmeti Bedeli: 1.800 TL + 4.752 TL = 6.552 TL + KDV’dir.

Bu hesaplamada 8.000 TL hizmet bedeli alınan bir eserin maliyeti, bu bedelden çıkarıldığında; 8.000 TL - 6.552 + KDV (1.310,4 TL) = 137,6 TL kalmaktadır. Örnek hesaplamada net olarak görebileceğiniz üzere günümüz maliyetlerinde bu temel ücretlendirme ile bir yayınevinin başlangıçta kâr elde etme şansı yoktur ancak 40 Kitap Yayınevi olarak strateji değişikliğine giderek sadece dağıtımdan değil eser basım-yayım-dağıtım-tanıtım hizmet bedelinden de kâr elde edebilmenin yolunu bulduk. Yukarıda bahsettiğimiz rekabet ortamı ve maliyetler eserlerin yüksek satış fiyatları ve tanıtım zorlukları nedeniyle okuyucuya erişmesine engel teşkil etmektedir.

300 adet yapılacak olan bir baskıda, dijital baskı yönteminin avantajından da faydalanılarak 300 adetin tamamı değil örneğin 100 adetinin başlangıçta basılarak, kalanının ise talep üzere basılması başlangıç maliyetini düşürmektedir. Bu koşulda eserin 300 adet bandrolü yine yazar-eser sözleşmesi ile alınacak ancak talebe göre baskısı yapılacağı için başlangıç cirosundan gelir elde edebilmenizi sağlıyoruz.

İkinci Örnek Hesaplama

144 Sayfa * 0,110 TL = 15,84 TL
100 Adet * 15,84 = 1.584 TL
100 Adet * 6 TL (Kapak) = 600 TL
—300 Adetlik Baskı Hizmeti Bedeli: 600 TL + 1.584 TL = 2.184 TL + KDV’dir.
Bu hesaplamada 8.000 TL hizmet bedeli alınan bir eserin maliyeti, bu bedelden çıkarıldığında; 8.000 TL - 2.184 + KDV (436,8 TL) = 5.379,2 TL kalmaktadır.

—Eserin editörlük, kapak tasarımı, dizgi-mizanpaj ve dağıtım hizmetleri merkez ofis tarafından karşılanacak ve elde ettiğiniz gelirden bir pay alınmayacaktır ancak eserin editörlük, kapak tasarımı, dizgi-mizanpaj hizmetlerini “Temsilci Koordinatör” olarak dışarıya yaptırmak isterseniz ücretleri kendi gelirinizden karşılamak durumundasınız.

Kalan 5.379,2 TL tutarının %10’u 40 Kitap Yayınevi merkez kasasında kalacaktır. Yine bu tutarın %20’lik dilimdeki gelir vergisi olan 1.075,84 TL’si de merkezde kalacak ve vergi dairesine ödenecektir. 5.379,2 TL tutarının. %10’u 537,92 TL’dir.

5.379,2 TL — 1.075,84 TL (Gelir Vergisi) — 537,92 TL (Merkez Ofis Payı) = 3.765,44 TL Kâr elde etmiş olacaksınız.

Tarafınızca 40 Kitap Yayınevi’ne getirilen 5 yeni yazar-eser üzerinden verdiğimiz örneğe göre: 3.765,44 TL (Sizin kârınız) * 5 = 18.872,2 TL aylık gelir elde etmiş olursunuz.

Bu kazancınıza ek olarak tüm paydaşlarımız, 40 Kitap Yayınevi’nin kurulduğu ilk günden itibaren yayımlanan ve dağıtıma verilen tüm eserlerinin satış gelirlerinden pay alacaktır. Örneğin totalde 20 temsilci koordinatörümüz var. 40 Kitap Yayınevi’nin dağıtım geliri 20 eşit parçaya bölünecektir. Temsilci koordinatör sayısının artması, yazar-eser sayısını doğrusal olarak arttıracağı için dağıtım geliri de paralel olarak artacaktır.

40 Kitap Yayınevi merkez ofisi dağıtım gelirinden %10 pay alacaktır. Kalan tutar temsilci koordinatörler arasında (vergi, lojistik vb. giderler düşüldükten sonra) şeffaf bir biçimde eşit dağıtılacaktır.

Yukarıda verdiğimiz ve sağlaması yapılmış somut minimum kazanç örneğinde temsilci koordinatörümüz olarak sizin aylık kazancınız 18.872,02 TL - 30.000,00 TL arasında değişiklik gösterecektir. Temsilci koordinatör ünvanı ile ortağımız olmanız durumunda gündelik hayatınız, çalıştığınız işiniz bu durumdan etkilenmez. İnsanlara merhaba demekten korkmayın ve sosyal medyayı etkin kullanabilin yeterlidir. Burada kazancınız, size bağlı olarak artar ya da azalır ve bu sayede halihazırda çalıştığınız bir işiniz varsa ek gelir yoksa ana gelir şeklinde kazanç elde edersiniz.

YAYINCILIĞA İLK ADIM, KATILIMCI YAYINCI OLUN!
 • Kazanç durumunuz tamamen sizin getireceğiniz yazar sayısına ve aldıkları yayım paketlerine bağlıdır.
 • Yayımlanan eserlerin dağıtım gelirleri (fiziksel kitap ve elektronik kitap), sizin de takip edebileceğiniz bir muhasebe sistemi ile tüm temsilci koordinatörlerimiz arasında telif, vergi ve lojistik giderleri çıkıldıktan sonra eşit bölünecektir, 40 Kitap Yayınevi merkez ofisi bu yöntemin hakkaniyetli olduğu kanaatindedir.
 • Ortağı olduğunuz 40 Kitap Yayınevi’nde yayımlanması üzere getirdiğiniz bir eserin editörlük, kapak tasarımı, dizgi-mizanpaj gibi teknik hizmetlerini merkez ofis yerine tercih ettiğiniz ayrı bir firma ya da şahıs tarafından verilmesi durumunda masrafları tarafınıza aittir. Bu durumda yapılan imaj çalışmalarının onayını 40 Kitap Yayınevi merkez yayın kurulu kararlaştırma hakkını saklı tutmaktadır.
 • Bir eserin yayımlanma süresi 60 iş günüdür. Yayınevine getirdiğiniz yeni bir yazarın eseri en geç 60 iş gününde yayımlanır.
 • 40 Kitap Yayınevi yayın kapak tasarımları modern retro yöntemiyle tasarlanır ve tamamen çizgiseldir. İmajlı kapaklar ya da Google vb. yerlerden temin edilmiş hazır fotoğraf vb. içerikler kapak tasarımında kullanılamaz. 40 Kitap Yayınevi’nden yayımlanan bir eserin kapak tasarımının, dünyanın herhangi bir yerinde bir benzeri olmamalı tamamen esere, yazara ve yayınevine özgü olmalıdır.
 • Yayımlanacak eserlerin editörlük hizmetinde eser Türkçe ise güncel TDK mevzuatı geçerlidir.
 • Merkez ofis, tarafınızın bir isteğine en geç 2 iş günü içerisinde dönüş yapmak durumundadır. Merkez ofisten kaynaklanan bir iletişim eksikliğinin doğuracağı maddi zararlar, merkez ofis tarafından karşılanacaktır.
 • Merkezofistarafınızdanbiristektebulunduğundaolumluyadaolumsuzengeç2işgünüiçerisindedönüş yapmak zorundasınız. Tarafınızdan kaynaklanan iletişim eksikliğinin doğuracağı zararlar, tarafınızca karşılanacaktır.
 • Temsilci koordinatörümüz (Ortağımız) olarak ortaklık sözleşmenizde belirttiğiniz elektronik posta ve iletişim numarası bilgileriniz yasal iletişim adresi olarak kabul edilir. Bunlara ek olarak ad-soyad@40kitap.com biçiminde ayrıca bir e-posta adresi tarafınıza, tarafımızca verilecektir. Yazarlarınız ile yapacağınız ileti görüşmelerini bu adresten yapmalısınız.
 • Ortaklık ücret bedeli 30.000 TL’dir. Eğer halihazırda yazarımızsanız ve eseriniz ücretli olarak yayımlandıysa, tarafımıza eser basım sürecinde ödediğiniz ücret bu 30.000 TL’lik ortaklık ücretinden düşülecektir.
 • Ortaklık sözleşmesi yapılmadan tarafınızdan ücret alınamaz. Ücretler sadece “40 Kitap Yayınevi sözleşmeli ortaklık bedeli” açıklaması ile banka havalesi ile resmi hesaba yatırılacaktır.
 • Ortaklık sözleşmesine bağlı olarak, merkez ofis tüm yazarlarınızın tanıtımını düzenli olarak yapmak, eksiksiz iletişim kurmak ve destek vermek, imza günü, fuar vb. etkinliklerin organizasyonu ya da tasarımları ve tanıtımlarını yapmak, editörlük, kapak tasarımı, dizgi-mizanpaj, sosyal medya duyuruları ve harici tanıtım faaliyetlerini yürütmek, depo ve lojistik hizmetleri sağlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ortaklığı tek taraflı olarak feshedebilirsiniz.
 • Ortaklık sözleşmesine bağlı olarak, siz ortağımız sözleşme feshi olmadığı sürece bulunduğunuz her yerde 40 Kitap Yayınevi’nin temsilcisi sayılacaksınız. Yazarlarınızın genel iletişiminden ve sürecinden sorumlu tutulacaksınız. Merkez ofis yazarlarınız ile değil doğrudan sizinle iletişim kuracaktır. Tarafınızdan kaynaklanan herhangi bir yazar-eser sözleşmesi feshi ya da benzer bir aksiliğin maddi zararı tarafınızca karşılanacaktır.
 • Bir eser yayımlanmadan önce yazarının, tarafınıza sağlanacak ad-soyad@40kitap.com e-posta adresinden size yazılı onay vermesi zorunludur.
 • Dağıtım gelirleri, tüm ortaklara dağıtım şirketlerinin ödeme yaptığı periyotlarda yapılacaktır. Ortaklarımız stok takip sistemimiz sayesinde 40 Kitap Yayınevi’nin gün gün ne kadar kitabı dağıtımdan ya da doğrudan kendi website adresi olan www.40kitap.com adresinden satıldığını takip edebilecektir. Türkiye standartlarında dağıtım iskontosu minimum %50 ve ödeme periyodu 6 aydır. Yani üst liste satış fiyatının %50’sini dağıtım şirketleri almakta ve yayın dağıtım gelirlerini ise telif, vergi, lojistik giderleri çıkarılarak 6 aylık periyotlarda ödemektedir. Dağıtım şirketlerinin ödeme geciktirmesi durumundan merkez ofis sorumlu değildir. Ortaklarımız bu süreci de şeffaf bir biçimde takip edebilecektir. Dağıtım geliri ödemeleri vergi, lojistik giderleri çıkarıldıktan sonra dağıtılır. www.40kitap.com yasal website adresinden satılan eserlerin dağıtım gelirleri yine telif, vergi ve lojistik giderleri düşüldükten sonra 30 günlük periyotlarda dağıtılacaktır.
 • İlk 1 yıl içerisinde merkez ofisin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan tarafınız sözleşme feshi durumunda; ortaklık için ödediğiniz ücret tarafınıza iade edilecektir.
 • 1-2 yıl içerisinde merkez ofisin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan tarafınız sözleşme feshi durumunda; ortaklık için ödediğiniz ücretin 1/2’si tarafınıza iade edilecektir.
 • 2. yıl bitiminde merkez ofisin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan tarafınız sözleşme feshi durumunda; ortaklık için ödediğiniz ücret tarafınıza iade edilmeyecektir.
 • Ortaklık sözleşmesi tarafınızın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinden kaynaklı olarak tarafımızca feshedilirse; ortaklık için ödediğiniz ücret tarafınıza iade edilmeyecektir. Tarafınızın yükümlülüklerini yerine getirmeme halinden kaynaklanan yasal maddi zararlar, yasal mercilerin onayı ile tarafınızca karşılanacaktır.
 • Ortaklık sözleşmesi tarafımız ya da tarafınız yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi hallerinden kaynaklı feshedilse bile feshediliş tarihine kadar 40 Kitap Yayınevi’ne getirdiğiniz yazar-eserlerin dağıtım gelirleri güncel baskıları ile sınırlı olmak kaydıyla tarafınıza ulaştırılmaya devam edilecektir. Güncel baskısı bittikten sonra herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
 • 40 Kitap Yayınevi merkez ofisi gerekçe göstermeden sözleşme feshi yapma hakkını saklı tutar. Bu durumun oluşması halinde ortaklık için ödediğiniz ücret yıllık yasal faiz oranı ile birlikte tarafınıza iade edilecektir.
 • Temsilci Koordinatör ünvanı ile ortağımız olan kişiler, merkez yayın kuruluna bağlı genel yayın kurulu olacaktır. Bu kurul, 40 Kitap Yayınevi’nin merkezi kararlarına katkı sunabilecektir. Yılda 3 kere yapılacak olan genel yayın kurulu toplantıları ile hem ülkemiz yayın sektörüne dair tartışmalar yürütülecek hem de yazar dünyasının nasıl geliştirilebileceğine dair projeler kararlaştırılacaktır.
 • Bir temsilci koordinatörümüz (Ortağımız) isterse bulunduğu ilde (Ankara hariçtir) şube ofisi açabilecektir. Tabela vb. tasarımlar merkez tarafından verilecek ancak ofis masrafları kurucusuna aittir.
 • Temsilci koordinatörlerimiz imza günü vb. etkinlikleri merkez ile istişare etmek ve birlikte kararlaştırmak kaydıyla organize edebilir.
 • Bir temsilci koordinatörün, 40 Kitap Yayınevi’ne başka bir temsilci koordinatör (Ortak) getirmesi durumunda, yeni ortağın ortaklık bedeli ödemesinden %10 pay alacaktır.
 • Temsilci koordinatör (Ortağımız) aynı zamanda bir yazarsa 40 Kitap Yayınevi’nden kendi kitabı ücretsiz olarak yayımlanır.
 • Ortaklık kurduğumuz tüm temsilci koordinatörlerimize merkez ofis tek sayfalık özel website adresi inşa edecektir. Ayrıca tüm temsilci koordinatörlere kartvizit çıkartılacaktır. ( adsoyad.40kitap.com )
 • Temsilci koordinatörler (Ortaklar), 40 Kitap Yayınevi’nin marka ve firma imajına zarar verecek faaliyetlerde bulunursa ortaklık sözleşmesi tarafımızca feshedilir ve yasal süreç işletilir.
 • Teklifimizi kabul etmeniz durumunda ortaklık sözleşmeniz 11.03.2024 tarihinde tarafınıza elektronik posta ile imzalı olarak iletilecektir.
 • Ortaklık sözleşmesinin imzalandığı tarihte, ortaklık bedeli olan 30.000 TL tutarını 40 Kitap Yayınevi resmi banka hesabına yatırmanız gerekmektedir.
 • Temsilci koordinatör ünvanı ile 40 Kitap Yayınevi ortaklık kabulü 30 Mart 2024 tarihine kadar sınırlı bir kontenjan ile yapılacaktır.
 • 30 Mart 2024 tarihi itibariyle ortaklık bedeli 30.000 TL’den 60.000 TL’ye yükselecektir.
 • Ankara’da ikamet etmeyen kişiler, ortaklık sözleşmesinin çıktısını aldıktan sonra mavi tükenmez kalem ile her sayfayı paraflayacak ve son imza sayfasını da doldurarak sözleşmeyi kargo ile 40 Kitap Yayınevi resmi adresine iletecektir. Sözleşmeyi kargo ile göndermeden önce renkli taraması da tarafınızdan 40kitap@gmail.com adresine gönderilmelidir.
 • Temsilci koordinatörümüz olmanız durumunda; “Online Yayıncılık Eğitimi” tarafımızca verilecektir. Eğitim yayıncılığın temel esasları, basım-yayım-dağıtım-tanıtım süreçleri, sosyal medya kullanımı, temsiliyet, kurumsal dil ve kurumsal kimlik başlıklarını içerecektir.

Bize Ulaşın

+90 (542) 188 62 79
+90 (554) 147 62 79
Sağlık Mah. Ataç - 1. Sk. No: 1/8
Çankaya / ANKARA
© 2024 40 Kitap Yayınları. Tüm Hakları Saklıdır.
OK